środa, 1 lutego 2012

Wyspa Wielkanocna - Chile

Niektórzy nie zdają sobie sprawy, że ta wyspa położona we wschodniej części Oceanu Spokojnego należy do Chile, a tak właśnie jest. Jednak głównymi mieszkańcami wyspy są Polinezyjczycy (kontynentalne Chile zamieszkuje ludność biała, pochodzenia europejskiego), którzy dopłynęli tu z zachodu, m.in. z Indonezji i zasiedlili Wyspę Wielkanocną. Obecnie wyspa liczy około 2 tys. mieszkańców, utrzymujących się głównie z turystyki oraz rolnictwa.

                                  Moais - tajemnicze posągi



Rapa Nui bo tak nazywa się Wyspa Wielkanocna w miejscowym języku, została odkryta przez Holendrów, dowodzonych przez Jacoba Roggevereena. Właśnie im wyspa zawdzięcza swą nazwę, gdyż dopłynęli do jej brzegów w niedzielę Wielkanocną 1722 roku.

W 1935 roku utworzona na wyspie park narodowy, w celu ochrony cennych zabytków, a w 1966 wpisano ją na lisŧe światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.  

                                  Wybrzeża wyspy

Wyspa jest prawie bezleśna, ponieważ w przeszłości mieszkańcy wycięli wszystkie drzewa, aby postawić olbrzymie posągi charakterystyczne dla tej wyspy i stanowiące jej największą atrakcję. Kamienne posągi (moais) ustawione są na kamiennych podestach, niektóre zostały przewrócone. Na wyspie znajduje się około 50 posągów, niektóre z nich zostały podniesione do pion przez miejscowe władze. W Ahhu Tongariki możemy znaleźć największą liczbę posągów na wyspie - 15. Brzegi wyspy są skaliste i strome, jedynie miejsce zwane jako Anakena, posiada piaszczystą plaże oraz jedyne drzewa na wyspie - palmy. Wyspa posiada też kilka wygasłych wulkanów, które urozmaicają krajobraz wyspy, m.in. malowniczy Rano Kau.

                                  Wygasły wulkan Rano Kau

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz